s2 - small
21.01.23
Polonia of Long Island, Inc. - 2022 Scholarship Application
Applications must be postmarked on or before February 24, 2023. Scholarships awarded to undergraduate students of Polish descent. więcej»

Prosimy o wsparcie naszej misji i działań

DONATE Wszystkie darowizny dla naszej organizacji można odpisać od podatku na podstawie IRS Code 501(c)(3)

Zapisz się na newsletter


Aktualności

HomeAktualności › Dr Krzysztof Sygnarowicz Marszałkiem Copiague 2022 na 85. Paradzie Kazimierza Pułaskiego

Dr Krzysztof Sygnarowicz Marszałkiem Copiague 2022 na 85. Paradzie Kazimierza Pułaskiego

06.09.2022

Szanowna Polonio! Z okazji nominacji mojego męża, dr. Krzysztofa Sygnarowicza na Marszałka Copiague 2022, 85. Parady Kazimierza Pułaskiego na Manhattanie, serdecznie dziękuję za okazane mojemu mężowi zaufanie, dziękuję za Państwa wybór.

Przekazuję Polonii historię mojego męża, jednego z wielu polonijnych imigrantów, którzy – poprzez ciężką pracę, egzaminy, szpitalne staże w USA – byli w stanie powrócić do wybranego przez siebie, w Polsce, zawodu lekarza.

Serdecznie zapraszam w imieniu Marszałka Copiague 2022, dr Krzysztofa Sygnarowicza oraz całej naszej Rodziny na 85. Paradę Kazimierza Pułaskiego na Manhattanie.

Z poważaniem,
dr Jolanta Sykora-Sygnarowicz

* * *

Krzysztof Sygnarowicz, w czasach szkolnych mistrz i wicemistrz Śląska juniorów w pływaniu, dzięki stałym treningom w katowickim Pałacu Młodzieży, pod okiem trenerów uczył się wytrwałości w dochodzeniu do wyznaczonego przez siebie celu.

Studia medyczne rozpoczął w roku 1978 w Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Był to czas, kiedy oprócz przyswajania wiedzy medycznej brał czynny udział w studenckich festiwalach muzycznych, zdobywając wraz ze swoim zespołem pierwsze nagrody (obecnie wspiera muzycznie koncerty zespołu Nos Te Domine w Domu Narodowym w Glen Cove, LI).

Studenckie wyjazdy na wakacyjne praktyki, w czasie których przyszły lekarz rozwijał swoją pasję okulistyczną, miały wpływ po skończeniu studiów w 1982 roku na podjęcie stażu, a później przyjęcie funkcji asystenta na największym w Polsce Oddziale Okulistyki w Szpitalu Klinicznym Śląskiej Akademii Medycznej (obecnie Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach). Pod kierownictwem najbardziej wówczas uznanych okulistycznych autorytetów w Polsce zdobywał wiedzę i fachowe umiejętności aż do roku 1986, w którym to podjął decyzję o wyemigrowaniu na stałe do USA.

To była najtrudniejsza mojego męża i już nasza decyzja, ponieważ byliśmy już małżeństwem, z jednoroczną córeczką Agnieszką. Byliśmy zmuszeni ją podjąć ze względu na komunistyczne czasy i narastające inflirtacje środowisk naukowych na wyższych uczelniach w Polsce oraz w szpitalach klinicznych.

13 marca 1986 roku przekroczyliśmy wraz z mężem i córeczką granicę Stanów Zjednoczonych. Rozpoczęły się lata nauki i przygotowań do bardzo trudnych egzaminów nostryfikacyjnych, uprawniających do wykonywania zawodu lekarza w USA.

Bardzo pomocna okazała się biegła znajomość okulistyki, która pomogła mojemu mężowi w zatrudnieniu, w tym przejściowym czasie, na stanowisku technika okulistycznej diagnostyki ultradźwiękowej w firmie „Ocuserv” aż do roku 1989. Po zdanych egzaminach nostryfikacyjnych dr Krzysztof Sygnarowicz rozpoczął pracę jako lekarz stażysta na Oddziale Internistycznym w St. John’s Episcopal Hospital. Niestety, okulistyka w USA nie była wówczas dostępna dla imigrantów z Polski.

Lata 1989-1992 to najcięższy okres pracy w zawodzie lekarza internisty, stażysty, 80 godzin tygodniowo, to czas zmierzenia się ze swoimi możliwościami i z najtrudniejszymi medycznymi przypadkami.

Po ukończeniu rezydentury we wrześniu 1992 dr Krzysztof Sygnarowicz otworzył swój pierwszy prywatny gabinet lekarski na Long Island, w Copiague, przy Montauk Hwy. Wielu pierwszych Jego pacjentów wspomina to miejsce.
W latach 1992 do dzisiaj dr Krzysztof Sygnarowicz rozwinął szeroką praktykę lekarską dla Polonii, ale i wszystkich innych narodowości zamieszkujących Copiague i okolice.

Wielu pacjentów w ciągu tych 30 lat praktyki wyjechało do innych stanów, wróciło do Polski, ale przyjeżdżając do USA, do Nowego Jorku zawsze przychodzą na badania kontrolne do mojego męża.

Liczba pacjentów zarejestrowana u dr Krzysztofa Sygnarowicza miała istotne znaczenie, podczas spotkania biznesów polonijnych w Copiague z przedstawicielami Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w styczniu 2002, w podjęciu przez bank decyzji o otwarciu oddziału na Long Island (w Copiague). Gratuluję serdecznie mojemu mężowi nominacji na Marszałka Copiague 2022 Parady Pułaskiego na Manhattanie.

Zapraszam całą Polonię do wzięcia udziału w tej Paradzie!

Chwila wytchnienia: dr Krzysztof Sygnarowicz z żoną JolantąNASI SPONSORZY

UNIA
SYKORA
IREK